,,Spotkanie z lekturą inaczej”- Paweł Pęńsko i Krzysztof Toczko

17 marca 2016 roku w ramach współpracy naszej nauczycielki, Mai Lewickiej, z Campusem HRP Pamela w Toruniu gościliśmy w naszej szkole Pawła Pęńsko– dziennikarza radiowego i Krzysztofa Toczko – mistrza tappingu oburęcznego, znanego z niezwykle innowacyjnego podejścia do artykulacji, gitarzystę zespołu Zdrowa Woda, współpracownika zespołu Dżem. Pod każdym względem wyjątkową osobowość, nie tylko muzyczną. Wystąpił on w towarzystwie syna. Goście zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem: ,,Spotkanie z lekturą inaczej”.

Celem projektu było uwrażliwienie młodzieży na szeroko pojętą sztukę — literaturę i muzykę. Miało ono wykazać, że literatura i muzyka wzajemnie się przenikają, a literatura wzbogacona muzyką nie musi być nudna, szczególnie, gdy dotyczy narzuconych przez program lektur. Gdy Paweł Pęńsko czytał wybrane przez siebie fragmenty lektur szkolnych, Krzysztof Toczko tworzył tło muzyczne, akompaniując na gitarze m.in. wykorzystując technikę tappingu. W tle zaprezentowane zostały utwory muzyki klasycznej w ciekawych aranżacjach gitarzysty. Młodzież żywo reagowała na innowacyjny sposób prezentacji fragmentów lektur i nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

O.Sz.