Spotkanie z Markiem Wiernikiem

10 listopada, dzięki współpracy naszej szkoły z Campusem HRP Pamela, uczniowie klas medialnych uczestniczyli w spotkaniu z Markiem Wiernikiem – dziennikarzem i krytykiem muzycznym, prezenterem radiowym i telewizyjnym, organizatorem koncertów oraz imprez masowych, autorem wielu opracowań i książek i wydawnictw płytowych. Dziennikarz odwiedził nasze gimnazjum na zaproszenie nauczycielek: Katarzyny David i Mai Lewickiej.

Dziennikarz, z wykształcenia historyk, przez wiele lat związany był z Radiową Jedynką oraz Trójką, gdzie prowadził wiele  programów m.in. „Muzyczna Jedynka”, „Radiowe kino”, „Cały ten Rock”, „W tonacji Trójki”, „Zapraszamy do Trójki”, „Muzyczna Poczta UKF”, „Muzyka nocą – Rockowy Powiernik”. Od 1999 roku jest dziennikarzem Polskiego Radia RDC. Był tam gospodarzem „Drugiego śniadania”, „Pół żartem pół serio” (razem z Arturem Orzechem), „Wieczoru RDC” i audycji muzycznych – „Muzyka przed wieczorem”, „Rocka Klasyka według Wiernika”, Extra Lista RDC” oraz „Lista Polskich Przebojów”. Od września 2013 w RDC prowadzi „Rock Wiernika”, obecnie gospodarz nadawanego od poniedziałku do czwartku „Markowego programu”. Od października 2014 prowadzi również „Listę przebojów z charakterem”.

Prowadził także programy muzyczne w TVP1 („Rock Express”, „Muzyczna Jedynka”, „Kawa czy herbata?”), TVP2 („Magazyn 102”, „Telewizja Śniadaniowa”), TVP Polonia („Liga Przebojów”), Polsat („Rock Wiernik”), TV Centrum („Muzyczny PoWiernik”). Od 3 listopada 2012 prowadził program „Hit Explorer” na antenie Tele 5.

Jest muzykiem, ex-wokalistą zespołów: Bardowie i Conglomerat, laureatem przeglądów i festiwali bluesowych. Organizował i prowadził największe w Polsce festiwale rockowe, blisko związany z ruchem Muzyka młodej generacji.

Jest jednym z szefów artystycznych Big Star Festiwal i projektu Przestrzeń Muzyki. Ma na swoim koncie nagrodę ZAKR „za wszechstronność zainteresowań w podejmowaniu problemów istotnych dla środowiska twórczego i polskiego przemysłu rozrywkowego”. Od 2007 juror na festiwalu Rock May Festival w Skierniewicach, a od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

Dziennikarz opowiadał o swojej przygodzie z mediami i pasji, jaką jest dla niego  muzyka. Przedstawił młodzieży kulisy zawodu dziennikarza, opowiadał o zmianach, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, zarówno tych systemowych, politycznych, jak i technologicznych. Mówił o etyce dziennikarskiej, o cechach dobrego dziennikarstwa, ale przede wszystkim o odkrywaniu w sobie pasji. Marek Wiernik pokazał również młodzieży swój film- reportaż  o ikonie muzyki rockowej – Hendrixie.