Goście z Francji – dzień 5 (10.03.2017)

Dzień wspólnych zajęć pod znakiem ruchu, zabawy i pierników!
Zbiórka w szkole o 8.00 – dla francuskich i polskich uczniów. Dzień rozpoczęli tanecznie ucząc się poloneza, którego nazwa po francusku brzmi „polonaise” („polski taniec”). Koło, mosty, czwórki, pary – to wszystko udało im się wykonać z mniejszym lub większym sukcesem i mnóstwem śmiechu przy okazji każdej pomyłki.
Następnie nauczyciele-wuefiści przeprowadzili krótką rozgrzewkę i rozpoczął się mecz piłki nożnej Polska-Francja w kilkuosobowych drużynach. Na koniec wspólne zdjęcie obu drużyn w barwach narodowych.
Niedługo potem francuscy goście udali się do Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie mogli przygotować własnoręcznie dekoracyjne pierniki i poznać tajniki powstawania przysmaku, z którego słynie nasze miasto. Wizytę zarejestrowała Telewizja Toruń, która poświęciła wizycie gości z Angers kilka minut w Aktualnościach Toruńskich http://www.tvtorun.net/movie/show?id=12039 (materiał pomiędzy 15’02 a 17’25).
Suchy prowiant przygotowany przez rodziny goszczące grupa zjadła w nietypowym miejscu – pod pomnikiem słynnego astronoma, aby następnie szybko spalić kalorie wspinając się na Wieżę Ratuszową. Uczniów francuskich zachwyciła panorama Torunia z ceglanymi kamienicami, kolorowymi budynkami i Wisłą w tle.
Po krótkim czasie wolnym spędzonym z partnerami na zakupie pamiątek i zwiedzaniu wszyscy przybyli do szkoły na pożegnalne spotkanie przygotowane przez rodziny goszczące. W programie: quiz kulturowy dla gości z Francji, polonez i French Touch, wspólne zdjęcie, pyszny poczęstunek i fotorelacja z całego tygodnia.
Tak minął ostatni dzień wspólny dla całej grupy. Wieczorem polskie rodziny zabrały gości do domów na weekend. Zaplanowano szereg atrakcji, a w niedzielę tuż przed północą nasi goście wyruszyli w podróż powrotną w Angers.
Polska grupa uda się z rewizytą już 29 marca 🙂