„TORUŃSKI URZĄD DLA MŁODZIEŻY”

Po raz trzeci, w roku szkolnym 2016/17, uczniowie Gimnazjum nr 3 przystąpili do III edycji projektu realizowanego przez Urząd Miasta Torunia i Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli   w Toruniu pod hasłem: „TORUŃSKI URZĄD DLA MŁODZIEŻY”.

Cel przedsięwzięcia to zwiększenie aktywnego udziału młodych Polek i Polaków  w życiu publicznym oraz rozwój postaw obywatelskich. Edukacja obywatelska nie sprowadza się jedynie do przekazywania informacji na temat samorządu. Powinna rozwijać także umiejętności przydatne podczas załatwiania konkretnych spraw życiowych w urzędach. Stąd pomysł wdrożenia działań praktycznych, które miały pozwolić uczniom nabyć umiejętności w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i obywatelskich, a w szczególności przygotować ich  do edukacji obywatelskiej.

Uczniowie mieli zaplanować i załatwić typowe sprawy urzędowe, zapoznać się z pracą wydziałów: Spraw Administracyjnych, Ewidencji i Rejestracji, Środowiska i Zieleni, Ochrony Ludności, Architektury i Budownictwa oraz Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miasta Torunia, a potem zaprezentować wyniki swojej pracy np. w postaci prezentacji multimedialnej, filmu, pokazu zdjęć.

W projekcie wzięło udział 8 zespołów z klas 3 pod opieką pani Ewy Nanuś i 3 zespoły z klasy 1D pod opieką p. Agnieszki Bajdak. Uczniowie wybrali następujące tematy: „Procedury zawarcia małżeństwa cywilnego w lokalu i poza lokalem USC”, „Kwalifikacja wojskowa”, „Złożenie wniosku o przeprowadzenie imprezy masowej”, „Jak uzyskać pozwolenie na wycięcie drzewa”.

Prezentacje były bardzo przemyślane, uczniowie włożyli w nie wiele pracy własnej, przeprowadzili interesujące wywiady i opracowali ciekawe ankiety. Chociaż nie zdobyli w tym roku żadnej nagrody, to ich realizacje według opiekunek projektu zasługiwały na ocenę celującą. Opiekunki gratulują wszystkim uczestnikom.

E. Nanuś