Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II 7-8 kwietnia 2018 r.

7 kwietnia powitaliśmy gości z różnych zakątków Polski. Finaliści konkursu przyjechali do nas z Mazowsza, Podkarpacia, Mazur, Pomorza i Kujaw. Młodzież i dzieci prezentowały zarówno wczesne utwory Karola Wojtyły jak i późniejsze Jana Pawła II. Nie zabrakło też dzieł o Ojcu Świętym.

Recytację oceniało profesjonalne jury: dr Joanna Wnuczyńska, wykładowcę Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu; Anna Józefiak, polonistka, nauczycielka V LO w Toruniu; dr hab. Paweł Tański, polski badacz kultury, historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, gitarzysta, redaktor pism literackich, animator kultury. Pan Paweł gra na gitarze, pisze wiersze (opublikował 8 tomów poetyckich, jego wiersze tłumaczone były na język angielski, chiński, czeski, rosyjski i serbski); Mariusz Orłowski, dziennikarz radiowy  I telewizyjny, pracownik  TV TORUŃ, wykładowca  kulturoznawstwa na UMK, relacjonował  wiele historycznych wydarzeń, w tym wizytę św. Jana Pawła II, przyjaciel szkoły; Jakub Stępień, uczeń IV LO w Toruniu, absolwent Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Toruniu, pd czterech lat aktor w toruńskim teatrze młodzieżowym „Scena Młodych Studio P”, laureat i uczestnik wielu konkursów recytatorskich oraz interpretacji.

Recytacje dostarczyły wielu wrażeń zarówno widowni, jury jak i rywalizującym uczniom.

8 kwietnia odbył się finał konkursu. Rozpoczął się Mszą Świętą w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Następnie uczestnicy udali się do auli Wyższej Szkoły Kultury społecznej i Medialnej na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.

Kategoria klas 1-3 szkół podstawowych:

I miejsce Helena Kowalczyk SP w Oleszycach

II miejsce Zofia Żelazo SP w Sobieniach Jeziorach

III miejsce Martyna Rojek SP 11 w Siedlcach

wyróżnienia: Julia Furtek ZS w Stępinie; Justyn Korbel SP 10 w Łomży; Katarzyna Nalaskowska SP 13 w Toruniu

Kategoria klas 4-6 szkół podstawowych:

I miejsce Gabriel Gryniewicz SP w Oleszycach

II miejsce Patrycja Bazan SP 11 w Siedlcach

III miejsce Wiktor Jabłoński SP  w Łochowie

wyróżnienia: Liwia Balcerak ZSK w Gdyni; Katarzyna Szewc SP w Ulanowie; Hanna Szwedkowicz SP 13 w Toruniu

Kategoria klas 7 szkół podstawowych:

I miejsce Natalia Bieniek  SP 10 w Łomży

II miejsce Weronika Kowalska SP w Łochowie

III miejsce Marta Markowska SP 11 w Siedlcach

wyróżnienie Hubert Kudłacz ZS w Stępinie

Kategoria klas gimnazjalnych:

I miejsce Wojciech Osmański SP 4 w Toruniu

II miejsce Kamil Kolanowski SP w Mroczy

III miejsce Miłosz Adamczak SP w Klimontowie

wyróżnienia: Rita Stefanowicz SP 380 w Warszawie; Julia Krakowska XVII Gimnazjum w Gdańsku; Jakub Marczak ZSK w Gdyni; Kacper Goc SP12 w Stalowej Woli

Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce Marcin wojak Collegium Marianum w Pelplinie

II miejsce Dominika Michalska ZSK w Gdyni.