Wycieczka do Wioski Ginących Zawodów – 13 czerwca 2018

Dnia 13 czerwca uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Wioski Ginących Zawodów w Koronowie.

W ramach wycieczki dzieci wzięły udział w 3 zajęciach warsztatowych:

– warsztatach garncarskich, gdzie przedstawiona została historia garncarstwa, odbył się pokaz toczenia na kole garncarskim, dzieci ulepiły naczynia z gliny garncarskiej;

– warsztatach powroźniczych, gdzie dzieci poznały zawód powroźnika, skręcały liny konopne na specjalnych kołowrotkach, każde z nich zrobiło i na pamiątkę dostało samodzielnie zrobiony sznurek;

– warsztatach wikliniarskich, gdzie uczniowie poznali historię rzemiosła wikliniarskiego i  własnoręcznie wykonały płotki z wikliny.

Podczas zwiedzania skansenu dzieci zobaczyły następujące warsztaty:
prząśniczki, świecownika, kowala, łyżkarza, kołodzieja, bednarza i sitarza.

Dużą atrakcją było jedzenie uparowanych w parowniku ziemniaków, a potem ognisko z kiełbaskami.

Wycieczka była niecodziennym spotkaniem z tradycjami i sprzętem, które pamiętają nasze babcie i nasi dziadkowie. Było to pouczające i ciekawe doświadczenie.