Home » Mediacje 2014/2015

Mediacje 2014/2015

SZKOLNE CENTRUM MEDIACJI 2014/2015:

Grabowski Marcin

Graczyk Aleksandra

Groszewska  Romana

Kaczkowska Sylwia

Piątkowska Aldona

Samolej-Chmielewska Marta

Tomaszuk Daria

oraz:

Bochucińska Kinga

Gerbatowski Gracjan

Glock Sebastian

Guziński Borys

Grzybowski Filip

Jagiełło Piotr

Kamińska Matylda

Madajewska Emilia

Majek Milena

Męczyński Olgierd

Ossowski Dawid

Ostrowska Kinga

Piórkowski Mateusz

Podstawski Kamil

Słowikowska Justyna

Szefler Natalia

Szkudlarska Maria

Tańska Martyna

Terefeńko Wiktor

Wiznerowicz Zuzanna

Wilk Przemysław

SONY DSC

SPOTKANIE Z MEDIATOREM Z FUNDACJI GILDIA MEDIACYJNA

7 października 2014r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Bochowicz, mediatorem z toruńskiej Fundacji Gildia Mediacyjna. Uczestniczyło w nim 40 uczniów – przedstawicieli prawie wszystkich klas naszego gimnazjum oraz opiekunowie – nauczyciele. Podczas spotkania młodzież poznała ideę postępowania mediacyjnego oraz podstawowe reguły kodeksu mediatora rówieśniczego.

 

GRA MIEJSKA „ZŁODZIEJE ZGODY”

12 października 2014r. dwie 6-osobowe drużyny z naszej szkoły wzięły udział w grze miejskiej „Złodzieje zgody” przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji m.in. przez Fundację Gildia Mediacyjna oraz Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego. W czasie spaceru po Starówce uczniowie rozwiązywali zadania i łamigłówki związane z mediacjami: przygotowywali scenki, tworzyli plakaty oraz rozwiązywali testy.

gra

 

MEDIACJE W SZKOLE? WHY NOT!

W ostatnim tygodniu listopada wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 3 wraz z wychowawcami zostali zaproszeni na spotkanie zorganizowane przez Szkolne Centrum Mediacji. Specjalnie na ten cel zaaranżowany program „Oko w oko z…” pozwolił na spotkanie z ekspertami-nauczycielami G3 (mediatorami) oraz obejrzenie scenki odegranej przez uczniów klasy teatralnej 1c pod opieką pani Katarzyny David. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, co to są mediacje, jak przebiegają, kto może zostać mediatorem, czy mediatora można wybrać/zmienić, jakie sprawy można rozwiązać drogą mediacji. Kilkunastu uczniów zdecydowało się na udział w grudniowym szkoleniu, Akademia Szkolnego Mediatora, organizowanym przez Fundację ,,Pracownia Dialogu”. Już wkrótce wspomogą oni nasze Szkolne Centrum Mediacji.

 

AKADEMIA SZKOLNEGO MEDIATORA

W grudniu 2014 r. uczniowie Gimnazjum nr 3 wzięli udział w Akademii Szkolnego Mediatora.

Szkolenia odbywały się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu w dniach 6-7 i 13-14 grudnia i objęły 24 godziny zajęć teoretycznych oraz warsztatów.

Projekt koncentrował się na doskonaleniu uczniów i nauczycieli z 18 gimnazjów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy rówieśniczej, w tym cyberprzemocy i rozwiązywania konfliktów. W ramach zaproponowanych szkoleń z zakresu mediacji uczniowie i nauczyciele zostali przygotowani do podejmowania na terenie szkoły działań profilaktycznych celem zapobiegania i niwelowania zjawiska konfliktów rówieśniczych i zjawiska przemocy/agresji oraz do ewentualnego założenia w szkole Szkolnego Centrum Mediacji.

Uczestnicy szkoleń zdobyli wiedzę oraz rozwinęli w ich trakcie swoje kompetencje w zakresie efektywnej komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów. Spodziewamy się, że będą oni bardziej wyczuleni na problemy jakiejkolwiek agresji/ przemocy oraz zrozumieją, że konflikty można rozwiązywać w sposób przynoszący satysfakcję każdej ze stron, poprzez mediację.

 

KONKURS SCM

W listopadzie Szkolne Centrum Mediacji ogłosiło konkurs na plakat i hasło promujące mediacje w szkole. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 26 stycznia 2015 r. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • IIC (opiekun p. Ewa Szatkowska) – nagroda za najbardziej oryginalny plakat,
  • IIIF (opiekun p. Anna Dereszewska) – nagroda za najbardziej oryginalne hasło:

 „Mediacja- słowo klucz – tego się z nami ucz!”

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!