Wizyta w Radiu Gra

Kreacja dŸźwięku (teoria i praktyka) – zajęcia edukacyjne

W ramach współpracy naszej nauczycielki Mai Lewickiej z Campusem HRP Pamela, uczniowie naszego gimnazjum byli uczestnikami zajęć „Kreacja dźŸwięku – teoria i praktyka”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie-dziennikarze naszej szkoły, którzy we wrzeœśniu tego roku pod okiem pani Katarzyny David założyli szkolną telewizję.

Pierwsza czꜶć zajęć odbyła się w Radiu Gra, gdzie Mariusz Składanowski , wieloletni dziennikarz muzyczny i szef anteny Radia Gra, oprowadził uczestników zajęć po siedzibie radia. Zapoznał młodzież ze specyfiką zawodu dziennikarza radiowego, wytłumaczył proces powstawania audycji, sposób tworzenia serwisów radiowych. Opowiedział również o technicznym aspekcie tego zawodu. Uczestnicy mogli w praktyce przekonać się jak ważna jest dykcja i trudna praca z mikrofonem, nagrywając w „dziupli” krótką spontaniczną wypowiedźŸ. Rozmowa dotyczyła również aspektów prawnych i etycznych zawodu dziennikarza. Uczniowie żywo interesowali się tematem, zadawali dużo pytań, dopytywali o szczegóły. Nawet pojawił się pomysł na współpracę naszej szkoły z Radiem Gra!!!! O tym już niebawem.

Zajęcia odbyły się również w studiu Eden, które choć ma długoletnią historię, w nowej siedzibie jest od niedawna – niełatwo tam trafić, a warto. Jeden z uczestników warsztatów, Dawid Szepler, który podczas zajęć miał wyjątkową okazję nagrać fragment swojego autorskiego improwizowanego utworu, stwierdził, że „jest w niebie”. Lepszej reklamy chyba nie można sobie wymarzyć. Studio Eden mieœści się obecnie w Nowej Wsi, w gminie Lubicz. Dariusz Kowszewicz, właśœciciel studia i realizator dŸźwięku oprowadził młodzież po nowych pomieszczeniach studia, wyjaśœnił proces nagrywania utworów i ich obróbki. Zaprezentował produkt finalny – nagrania po obróbce i masteringu. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają cenne uwagi mistrzów w codziennej pracy w telewizji „Trójka24”.Oto krótka fotorelacja przygotowana przez ucznia naszej szkoły Kacpra Głodkowskiego (Vax Studio) oraz obecną z nami panią fotograf Agatę Jankowską.
Projekt zrealizowany w ramach progamu Mikrowsparcie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.