Wykład na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – 8 grudnia 2016 r.

8 grudnia uczniowie klas 2d i 2g uczestniczyli w wykładzie „Dlaczego ciała spadają?” przeprowadzonym przez prof. Grzegorza Karwasza w ramach IX Seminarium „Komputer w Szkolnym Laboratorium Przyrodniczym”.

Uczestnicy seminarium dowiedzieli się m.in. dlaczego ciała spadają i dlaczego czasami wydaje się, że nie spadają? Jak ciała spadają i co odczuwają, gdy spadają? Jak ciała spadają na Ziemi, a jak grawitacja działa na ciała w próżni? I co z tego wszystkiego wynika? Uczniowie obejrzeli eksperymenty z wykorzystaniem m.in. dużego wahadła, równi Galileusza oraz krążka Newtona. Mieli również szansę obejrzeć film dokumentujący przeprowadzony przez członków Apollo 15 eksperyment Galileusza. Dotyczył on spadania ciał w polu grawitacyjnym. Uczniowie mieli okazję obserwować jak zachowują się piórko i młotek zrzucone na powierzchnię Ziemi i Księżyca. Wykład poprowadzony z ogromną pasją i szczyptą humoru zachwycił wszystkich.