Projekt Comenius

Nasza szkoła jest uczestnikiem programu COMENIUS – programy wielostronne.
Jesteśmy koordynatorem projektu, którego uczestnikami są szkoły z Jassy w Rumunii i Istambułu w Turcji.

Zapraszamy do obejrzenia strony głównej projektu:

http://www.project.scoalapetruponi.ro

 

Czas trwania projektu:

Wrzesień 2013 – wrzesień 2015r.

W maju 2015 roku wyjechaliśmy na wycieczkę do m. Kórnik. Zaprosiliśmy na nią mieszkańców Domu Opieki Społecznej im Leona Szumana. Wyjazd był bardzo udany. Młodzież zintegrowała się jeszcze bardziej z seniorami.

W końcu maja 2015 roku p. dyrektor, Izabela Ziętara wraz z p. Maj a Lewicka i p. Markiem Zarembskim wyjechali na spotkanie podsumowujące projekt, które odbył się w Istambule. Podczas spotkania omówiono całość projektu, oraz ustalona formę dalszych kontaktów.

We Wrześniu 2015 roku posadziliśmy drzewa pamięci projektu. Dwie magnolie znajdujące się przed wejściem do szkoły od ulicy Mohna będą przez długie lata przypominały o naszych działaniach.

 

W styczniu 2016 roku otrzymaliśmy wiadomość z Narodowej Agencji Programu Erasmus +, że nasz projekt został wyróżniony, i przyznano mu miano „ przykładu dobrej praktyki”.

Poniżej fragment otrzymanej wiadomości

„Jak co roku, projekty najwyżej ocenione przez pracowników Narodowej Agencji otrzymują status „przykładów dobrej praktyki”. Kryteria, którymi się kierujemy, to innowacyjność, realizacja celów zaplanowanych na etapie wnioskowania o dofinansowanie, zapewnienie trwałości efektów projektu, wpływ na uczniów, nauczycieli, społeczność lokalną. Zdarza się, że projekt oczaruje nas zaskakującymi rozwiązaniami, ważnym tematem, który porusza, szczególnym udziałem uczniów i nauczycieli.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że znaleźli się Państwo w elitarnym gronie najlepszych projektów realizowanych w latach 2013-2015.”

 

Poniżej w skrócie zestaw zdjęć z całości projektu

 

 

Główne założenia projektu:
Celem głównym jest rozbudzenie wrażliwości społecznej i świadomości kulturalnej uczniów naszego gimnazjum. W pierwszym roku programu będziemy starali się dowiedzieć w jaki sposób nasi dziadkowie, ludzie starsi, spędzali wolny czas, co ich interesowało, jakie mieli pasje jak byli w naszym wieku.
W drugim roku projektu będziemy odkrywali magiczne miejsca w naszym mieście, odkrywali spuściznę historyczną pozostawiona przez dawnych mieszkańców Torunia.

 

Najważniejsze wydarzenia projektu:

  • 18-23 listopada 2013 – wizyta partnerów z Rumunii i Turcji.
  • Maj 2014 – wizyta naszego gimnazjum w szkole w Jassy.
  • Październik 2014 – wizyta naszego gimnazjum w szkole w Istambule.
  • W czasie trwanie całego projektu – praca nad zadaniami projektu.
  • konkurs fotograficzny „Magiczne miejsca w Toruniu”
  • konkurs na opowiadanie „Czy grałeś kiedyś w gry komputerowe, dziadku?”
  • wolontariat – zajęcia w ośrodku Samarytanin.
  • akcje rozpowszechniania projektu.

Nadchodzące wydarzenia
25.10.13 – Wizyta grupy uczniów w domu pomocy dziennej SAMARYTANIN
30.10.13 – Spotkanie robocze grupy comenius. Sprawdzenie przygotowań do wizyty.

 

CO JUŻ ZROBILIŚMY

25 października 2013 r. odwiedziliśmy Parafialny Dom Opieki SAMARYTANIN, prowadzony przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia w Diecezji Toruńskiej.
Podczas wizyty rozmawialiśmy z pensjonariuszami o ich młodości i śpiewaliśmy piosenki. Na gitarze grała przewodnicząca Samorządu Szkolnego Kornelia Krajnik.

comm1 comm2

Od początku października 2013r. Pani Daria Tomaszuk przygotowuje występ artystyczny na akademie inauguracyjną naszego projektu, oraz ćwiczy z uczniami piosenkę „What a wonderful World”

comm3 comm4

 

WYJAZD DO TURCJI

W dniach od 4 do 11 maja braliśmy udział w spotkaniu partnerów projektu w Istambule.
W wyjeździe udział wzięło pięciu nauczycieli
Pani dyrektor Izabel Ziętara
Pani Magdalena Stempska
Pani Magdalena Pieczatowska Mysiak
Pan Tomasz Grzybowski
Pan Marek Zarembski
oraz ośmioro uczniów
Aleksandra Klonowska
Kornelia Krajnik
Karolina Mężyk
Julia Olesińska
Oleksa Sprynskyy
Jakub Stachowiak
Przemysław Wilk.
Filip Lewandowski
Po przylocie do Istambułu zostaliśmy odebrani z lotniska przez naszych gospodarzy i udaliśmy się na nocleg. Nauczyciele w hotelu a uczniowie u rodzin uczniów.

Pierwszy dzień rozpoczął się od gorącego przyjęcia. Już przy wejściu do szkoły zostaliśmy otoczeni przez młodzież witającą się z nami w sposób niebywale żywiołowy.

tur1 tur2

Program wizyty rozpoczęliśmy od powitania i prezentacji przygotowanych przez uczniów.

tur3

Grupa tureckich dzieci ze szkoły podstawowej zaprezentowała taniec opowiadający tragiczny epizod z dziejów Turcji.

Nasi uczniowie zaprezentowali dwa tańce ludowe; poloneza i krakowiaka.

tur4 tur5

Kolejny dzień również spędziliśmy w szkole, zapoznając się ze sposobem prowadzenia zajęć, oraz wspólnie dzieląc się doświadczeniami.
Przeprowadzony został konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane w ramach szkolnych konkursów „My Magic Place”
Trzy pierwsze miejsca zdobyły zdjęcia z Torunia.
I miejsce – zdjęcie Marty Rzążewskiej klasa IIId
II miejsce – zdjęcie pana Marka Zarembskiego
III miejce – zdjęcie Marty Łochockiej klasa IIId.
Odebraliśmy statuetki.

tur6

Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie.
Zobaczyliśmy najpiękniejsze zabytki Istambułu.

tur7 tur8

tur9 tur10

 

 

Wyjazd do Rumunii. Z wizytą w Iassy

W dniach od 19 do 25 października uczniowie i nauczyciele zaangażowani w projekcie Comenius, którego koordynatorem w naszym gimnazjum jest anglista, pan Marek Zarembski, gościli w partnerskiej szkole w Iassy w Rumunii.

 

Pierwsze dni pobytu młodzież spędziła na poznawaniu obyczajów i kultury gospodarzy. Obserwowała doświadczenia i sposoby uczenia kolegów z rumuńskiej szkoły. Ponadto rozwijała swoje umiejętności interpersonalne, komunikacyjne i społeczne. Uczestniczyła w lekcjach biologii, informatyki i języka angielskiego i oglądała programy artystyczne przygotowane specjalnie na tę okazję. Poznawała też gry i zabawy z lat młodości dziadków rumuńskich kolegów. Rozegrała mecz piłki nożnej oraz miała okazję wykazać się zdolnościami plastycznymi. Warto dodać, że wykonane prace oceniało międzynarodowe jury oraz rumuńscy seniorzy.

 

Podczas spotkań, oprócz strawy dla ducha, gospodarze zadbali również o strawę dla ciała. Serwowane rumuńskie kulinaria, szczególnie kozanek podbiły serca i podniebienia nie tylko polskich, ale i tureckich gości. Zachwyciła nas serdeczność gospodarzy, ich zaangażowanie i troska. Więzi z partnerami zacieśniły się jeszcze bardziej podczas wspólnych wycieczek i podróży. Celem wyprawy była rumuńska Bukowina i przepiękne Karpaty. Góry oczarowały wszystkich uczestników, podobnie jak zielone pagórki i urokliwe doliny. Program wycieczki obejmował również inne atrakcje, takie jak zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego czy muzeum w Bukowinie, gdzie młodzież miała okazję poznać świąteczne, rumuńskie obyczaje, ichnie stroje, jak również przeróżne stare urządzenia potrzebne w każdym gospodarstwie domowym. Rumuńscy partnerzy zaprosili nas też do Muzeum Naturalnej Historii, gdzie podziwialiśmy dziki, jelenie, lisy, sarny, wiewiórki, żbiki, niedźwiedzie brunatne, wilki, salamandry, cietrzewie, głuszce, kuropatwy i przepiórki oraz niepowtarzalną kolekcję motyli. Najpiękniejsze były jednak rumuńskie monastyry, szczególnie ten w Woroniecku na Górze Humoru, wybudowany przez Stefana Wielkiego a porównywany do Kaplicy Sykstyńskiej. Olśnił nas również teatr w Iassy, który do złudzenia przypominał nasz, toruński, chociaż ten gospodarzy jest znacznie większy.

 

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które dane nam było obejrzeć w Rumunii, ale jedno jest pewne, że każdy z nas wyniósł z programu wiele przepięknych wspomnień. Bagaż tych doświadczeń i emocji na zawsze pozostanie w naszych sercach.