Wymiana polsko-niemiecka – część polska

W dniach 6 – 13 kwietnia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole uczestników wymiany ze szkoły Gymnasium in der Glemasaue z Ditzingen w Niemczech. Przez tydzień 14 uczniów zamieszkało w domach naszych uczniów i miało okazję poznać bliżej nasz kraj. Wspólnie spędziliśmy bardzo intensywny tydzień wypełniony różnorodnymi zajęciami.

Przed przyjazdem do Torunia, wszyscy uczniowie poznali się przez media społecznościowe. Emocje przed pierwszym spotkaniem były ogromne.

A oto relacja z poszczególnych dni:
Piątek, 6 kwietnia 2018 r.:
Nasi goście przyjechali do Torunia pociągiem około godz. 22, po 14-godzinnej podróży przez całe Niemcy i pół Polski. Niemieccy uczniowie zostali przywitani przez wszystkich polskich uczniów i ich rodziców oraz nauczycielki z naszej szkoły – panią Ewę Grelewicz, Magdalenę Dryszel oraz Katarzynę David – na Dworcu Głównym w Toruniu – było to bardzo emocjonujące spotkanie!

Sobota – niedziela, 7-8 kwietnia 2018 r.:
Cały weekend należał do rodzin – wszyscy uczniowie i ich rodziny przygotowały niespodzianki dla naszych gości. Część uczniów wybrała się do Malborka, inni pojechali nad morze, zwiedzano także obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach, a także sam Toruń. Weekend był dla wszystkich bardzo udany.

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r.:
Pierwszy dzień zajęć spędziliśmy w naszej szkole: niemieccy nauczyciele spotkali się z panią dyrektor Izabelą Ziętarą, a uczestnicy mieli bardzo liczne zadania do wykonania. Na początek wszyscy uczniowie mieli do przygotowania „reklamy” wymiany, a następnie przedstawienie przygotowanego plakatu. Wszystkie plakaty zachęcały do udziału w wymianie oraz pokazały wspólne oczekiwania.
Wśród „życzeń” znalazły się: świetna zabawa, poznawanie nowych przyjaciół, zwiedzenie Torunia, poznanie historii Polski i naszych zwyczajów.
Na początek Michał Kujawski, znany również jako „Si”, absolwent naszej szkoły i tancerz ze szkoły tańca Urban Dance School, występujący m.in. w toruńskich teatrach, rozruszał wszystkich w czasie lekcji tańca hip-hop.
Po przerwie „regeneracyjnej” w naszym szkolnym barze (pizza margharita palce lizać!) na uczniów czekało następne zadanie: opanowanie kroków poloneza. Dzięki pani Agnieszce Stec-Szudy wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem. Początki były nieśmiałe, ale po kilku powtórzeniach wszyscy poczuli dostojność naszego tańca narodowego i z dumą i wdziękiem zatańczyli nawet najtrudniejsze figury. Tym sposobem wszyscy są już przygotowani do balu gimnazjalisty, ósmoklasisty, czy studniówki.
Po porannym rozruchu p. Daria Tomaszuk przy pomocy polskich uczniów nauczyła naszych niemieckich gości fragmentu piosenki „Miłość, miłość w Zakopanem,” co okazało się sporym wyzwaniem dla większości uczniów. Najlepiej poradził sobie pan David Brost – niemiecki nauczyciel muzyki.
Na koniec pierwszego dnia w szkole na wszystkich czekała gra „planszowo-terenowo-zespołowa”, przygotowana przez naszą niemiecką asystentkę Hannę. Zadania były najróżniejsze, trzeba było znać zespoły piłkarskie grające w lidze niemieckiej, polskich piłkarzy, nazwy niemieckich landów, największe polskie miasta itp. Zabawa okazała się świetnym zakończeniem dnia.

Wtorek, 10 kwietnia 2018 r.:
Cały dzień spędziliśmy na Starówce. Na początek uczestnicy mieli za zadanie uwolnić się z sal w Escape Room na ul. Piekary – a nie jest to łatwe zadanie. Na szczęście wszystkie grupy poradziły sobie z zadaniami i mogliśmy ruszyć do dalszych zajęć. Następnym punktem było poznanie wszystkich zagadek toruńskiej Starówki w czasie gry miejskiej opracowanej przez p. Katarzynę David, a przeprowadzoną przez panie Ewę Grelewicz oraz Magdalenę Dryszel.
Po zajęciach na toruńskiej Starówce uczniowie zwiedzili wystawy naukowe w Młynie Wiedzy.

Środa, 11 kwietnia 2018 r.:
Dzień zaczęliśmy naukowo – czekały na nas zajęcia w pracowni Chemii w Małej Skali. Uczniowie przygotowali mydła w sposób naukowy.
Po zajęciach chemicznych przenieśliśmy się do szkoły, gdzie czekała na nas pani Katarzyna David w studiu Telewizji Trójka. Uczniowie mieli za zadanie przygotować krótki filmik dotyczący wymiany. Uczniowie zredagowali krótkie teksty, które następnie zaprezentowali przed kamerami. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem dla niektórych z nas (za wyjątkiem Roberta oczywiście).
Wieczorem spotkaliśmy się w Forcie IV. Zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i chleba. Niektórzy odkryli nową potrawę o nazwie carbon-wurst (ale to przysmak tylko dla odważnych).

Czwartek, 12 kwietnia 2018 r.:
Tego dnia odwiedziliśmy Świat Toruńskiego Piernika w Domu Kopernika – każdy z uczestników sam przygotował dla siebie najlepszą pamiątkę z Torunia, czyli piernik dekoracyjny.
Tradycyjnie na zakończenie wymiany odbyło się pożegnalne spotkanie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Spotkanie rozpoczęliśmy od uroczystej chwili – wszyscy uczniowie zatańczyli poloneza przed rodzicami i panią wicedyrektor Magdaleną Kartanas. Następnie wspólnie obejrzeliśmy zdjęcia z całego tygodnia, a potem to już była świetna zabawa na szkolnym boisku.

Piątek, 13 kwietnia 2018 r.:
O 8.30 rano spotkaliśmy się wszyscy na Dworcu Głównym w Toruniu – stąd nasi gości ruszyli w długą podróż powrotną.
Pożegnanie było emocjonalne i nie obyło się bez łez.