Dzień Świętego Patryka w SP4 – 20 marca 2023 r.

17 marca obchodzimy Dzień Świętego Patryka, który w Polsce jest kojarzony przede wszystkim z kolorem zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący  koniczynę przypisywaną tradycyjnie św. Patrykowi. W naszej szkole tego dnia zaroiło się od zielonych skrzatów, Leprechaunów, z długimi brodami i zabawnymi kapeluszami.

Św. Patryk, jak wskazują pisma historyczne, pochodził z rzymskiej części Brytanii. Jako chłopiec został  porwany do Irlandii i wypasał owce. W tym czasie nawiązał silną więź z Bogiem i dzięki Niemu uciekł z niewoli i został kapłanem. Do Irlandii powrócił już jako biskup i jego misją stało się krzewienie chrześcijaństwa.

Dziś wspominamy go jako patrona Irlandii, a ponieważ jesteśmy szkołą dwujęzyczną, zgłębiamy tę część tradycji, która wpisana jest kulturę języka.

Zaczęliśmy od haseł, potraw i łakoci w kolorach irlandzkich, a szkolne korytarze ozdobiliśmy zielonymi balonami, trójlistnymi koniczynami, skrzatami, wizerunkami św. Patryka oraz plakatami prezentującymi informacje na temat Irlandii, obchodów tego święta na świecie oraz znaczenia trójlistnej koniczyny. Przedstawiciele klas 1-3 przygotowali wystawę pięknych, zielonych kapeluszy, a uczniowie z klasy 5b wykonali foto budki. Społeczność szkolna miała możliwość wykonania zdjęć i wysłuchania ciekawostek na temat Irlandii i św. Patryka przez szkolny radiowęzeł.

Irlandzkie święto stało się w SP4 nową tradycją, która służyć ma poznaniu innej kultury.

Przedsięwzięcie przygotowała klasa 5b pod opieką p. Danuty Kosiarskiej i Sylwii Kaczkowskiej przy wsparciu rodziców. Wystawę kapeluszy przygotowała p. Ismena Kopera.