Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” – 8 czerwca 2018 r.

Akcję rozpoczęli uczniowie, którzy wcielili się w role ulubionych bohaterów literackich i, wchodząc do sal lekcyjnych i innych pomieszczeń, prezentowali wybrane przez siebie fragmenty książek („Duma i uprzedzenie”, „Wiedźmin”, ” Alicja w krainie czarów”, „Metro 2033” itp.).

Kolejnym elementem była wymiana bohaterów umożliwiająca uczestnikom akcji poznanie innej ciekawej lektury.

Następnym etapem było przygotowanie rozpoczęcia bicia rekordu w czytaniu na boisku szkolnym. Uczennice klasy 2g przygotowały krótki program, którego tematem było uświadomienie, czym grozi nieczytanie, jaką krzywdę wyrządza sobie człowiek zapominając, że czytając żyje wiele razy. Program artystyczny zapoczątkowała jedna z uczennic, wykonując piosenkę, której refren jest szalenie wymowny:

„Jeśli za mało książek znasz –

– to Ci wychodzi na twarz.

Gdy nie wiesz, kim był J. S. Bach –

– to spłaszcza Ci czółka dach.

Nieznany Ci Edypa los –

– to deformuje Ci nos.

Gdy nie wiesz, co to savoir – vivre –

– żuchwę masz grubą, aż dziw! ”

Następnie M. Stempska wprowadziła zebranych uczniów w cel spotkania, przypomniała jak ważne jest czytanie, zapraszając jednocześnie do odwiedzania i korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki. Określiła zasady bicia rekordu w czytaniu i oficjalnie rozpoczęła akcję w której uczestniczyli: uczniowie, nauczycieli, dyrekcja szkoły, pracownicy administracji i obsługi.

Po zakończonej akcji uczniowie mieli okazji skorzystać ze spotkania bibliotecznego, podczas którego wymieniać się czytelniczymi wrażeniami.

Warto nadmienić, że grupa najmłodszych czytelników (pierwszoklasistów) i uczniowie promujący akcję (przebrani za postacie literackie) udali się do najbliższej filii Książnicy kopernikańskiej, by tam, w gronie osiedlowych pasjonatów książki, kontynuować działania promujące czytelnictwo. Atrakcją spotkania było czytanie współczesnych bajek.