„Książki znam, przez życie nie wędruję sam” (6.12.2013r.)

2 grudnia 2013 r. uczniowie zaprezentowali w wyniki głosowania najczęściej czytanego przez kolegów i koleżanki gatuneku książek. Następnie zespoły klasowe przygotowały plakaty na arkuszach szarego papieru, na których zaprezentowały swój ulubiony gatunek.
6 grudnia 2013 r. młodzież, z wcześniej przygotowanych plakatów, utworzyła pociąg, który przejechał korytarzami szkoły i dotarł na wielki finał akcji do auli szkolnej. W czasie, gdy pociąg podążał szkolnymi korytarzami (przy odgłosach pociągu i gwizdku konduktora, który przy każdej sali lekcyjnej doczepiał kolejny czytelniczy wagonik), uczniowie zgromadzeni w auli uroczyście świętowali początek imprezy. Wspólnie uczyli się śpiewać „Balladę o chirurgii plastycznej”. Rej wodziła klasa 2 c, która uczyła kolegów i koleżanki refrenu piosenki, wykorzystując sprzęt multimedialny.
Następnie do auli uroczyście wjechały wagoniki, prezentując gusta czytelnicze uczniów. Zawiadowca stacji, kierujący składem, sprawnie dokonywał analizy wagoników, wyłaniając zwycięzców. Okazało się, że większość uczniów preferuje literaturę fantasy. Gatunek ten zajął pierwsze miejsce. Na podium zaproszona została uczennica uosabiająca ów gatunek (dowodziła tego jej charakteryzacja). Przeczytała fragment książki „Ostatnie życzenie” A. Sapkowskiego. Równocześnie, czytany fragment, był wyświetlany za pomocą rzutnika na dużym ekranie. Po wysłuchaniu fragmentu książki uczniowie zaśpiewali refren piosenki „Ballada o chirurgii plastycznej”.
Jako kolejne na scenie pojawiły się wagoniki reprezentujące drugi zwycięski gatunek – kryminały. Na podium (II miejsce) wszedł uczeń (ucharakteryzowany na bohatera tego gatunku) i zaprezentował fragment powieści „Morderstwo w Orient Expresie” A. Christie (na dużym ekranie pojawił się czytany tekst).
Trzecie miejsce zajęła literatura podejmująca problemy dorastającej młodzieży, nazwaliśmy ją młodzieńcze katastrofy. Na scenie (oczywiście po refrenie piosenki) pojawiły się wagoniki promującą tę właśnie literaturę. Uczennica, reprezentująca poczytny gatunek zapoznała uczniów z fragmentem książki- „My, dzieci z dworca ZOO” (na dużym ekranie pojawiał się czytany tekst). Warto dodać, że w trakcie uroczystego nagradzania gatunków, wagony reprezentujące je przyklejane były do ścian auli, co pozwoliło utworzyć imponujący skład. Następnie plakaty wraz z hasłami (Czytajcie z e-czytników, Czytajcie z komputerów, Czytajcie z tabletów, Włączajcie audiobooki) ozdobiły piętro korytarza, na którym znajduje się biblioteka.
W trakcie imprezy prowadząca wskazywała hasła popularyzujące nowoczesne formy czytania książek. Hasła te (Czytajcie z e-czytników, Czytajcie z komputerów, Czytajcie z tabletów, Włączajcie audiobooki), ozdobiły słup, który ma się stać drogowskazem, przy popularyzowaniu nowych form czytelniczych.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy jeszcze raz zaśpiewali refren piosenki:

„Jeśli za mało książek znasz –
– to Ci wychodzi na twarz.
Gdy nie wiesz, kim był J. S. Bach –
– to spłaszcza Ci czółka dach.
Nieznany Ci Edypa los –
– to deformuje Ci nos.
Gdy nie wiesz, co to savoir-vivre –
– żuchwę masz grubą, aż dziw!”
słowa: Wojciech Młynarski

Magdalena Stempska
Maria Pawłowska