Literackie Wróżby Andrzejkowe w bibliotece – 30 listopada 2022 r.

„Andrzejki” to ludowa tradycja związana z magią wróżb. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Kiedyś 29 listopada, w wigilię Świętego Andrzeja, wróżyły tylko dziewczęta chłopcy natomiast poznawali swoją przyszłość 25 listopada w wigilię Świętej Katarzyny.

Współcześnie, co niegdyś było zakazane, w zabawie mogą uczestniczyć również chłopcy. Andrzejki są idealnym pretekstem do spędzenia czasu w gronie przyjaciół. Na ogół nie traktujemy ich poważnie, raczej uważamy je tylko za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że  owe wróżby się sprawdzają. Więc może warto spróbować?

30 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie mieli okazję skorzystać z andrzejkowej zabawy i powróżyć sobie z atramentowych kleksów, poznać imię ukochanej lub ukochanego, poznać książkę, która zmieni ich życie, wylosować dobry cytat na każdy dzień, bohatera, który poprawi humor lub bohatera, który zabierze w podróż.

Literackie wróżby cieszyły się ogromnym powodzeniem, na każdej przerwie czytelnia była tłumnie odwiedzana przez czytelników, którzy byli ciekawi swojej przyszłości.

Uczniowie klas 1c, 2b i 3 b uczestniczyli w zajęciach dotyczących tradycji i zwyczajów andrzejkowych.