„Mała książka – wielki człowiek” pasowanie na czytelnika 1-3 marca 2023 r.

„Mała książka, wielki człowiek,

który w niej odkryje skarb,

więc nie czekaj ruszaj w drogę,

po przygodę,

a litery wskażą szlak.”

To refren piosenki, która inaugurowała i kończyła uroczystość pasowania na czytelnika w tym roku szkolnym. Piosenka „Mała książka – wielki człowiek” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Instytutu Książki promującej czytelnictwo wśród dzieci, ich rodziców i nauczycieli, która ma zachęcić do codziennego czytania z dzieckiem i odwiedzania bibliotek. Podczas uroczystości dla pierwszoklasistów wykonywały ją uczennice z klasy siódmej: Ania Jaworska, Hania Piotrowska, Oliwia Barczyńska i Agata Irla.

Uczniowie, aby zostać pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki SP4, musieli wykazać się znajomością alfabetu oraz zasadami korzystania z biblioteki. Dzięki Karolinie Kwiatkowskiej z kl. 4a, która pięknie zaprezentowała wiersz pt. „Książka”, dzieci dowiedziały się jak należy obchodzić się z książką.

Punktem kulminacyjnym spotkania było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów oraz pasowanie, przy użyciu symbolicznej księgi, na czytelnika.

Każdy uczestnik pasowania otrzymał pamiątkowe zakładki a także książkę pt. „Pierwsze abecadło” czyli wyprawkę czytelniczą dla pierwszaka – efekt projektu realizowanego przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.