Spotkanie z Janiną Ochojską (9.02.2012 r.)

9 lutego 2012 r. w Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała spotkanie z Janiną Ochojską pod hasłem „Czy warto pomagać? Jak pomóc najbiedniejszym krajom i dlaczego?”. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie z klas: 1a, 2a i szkolni dziennikarze. Obecnie pani Janina jest prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej i przyjechała by podzielić się z nami swoimi wrażeniami z pracy na rzecz innych, ludzi potrzebujących, znajdujących się w kryzysowej sytuacji. Opowiedziała nam jak zaczęła się jej przygoda z wolontariatem, wspominała pierwsze organizowane konwoje dla ludności Sarajewa w 1992 r. Przybliżyła zebranym ideę pomocy humanitarnej i podzieliła się planami na przyszłość. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o akcjach humanitarnych, organizowanych w wielu miejscach na świecie. Przedsięwzięcia takie, podejmowane są w dwóch zakresach: natychmiastowa pomoc (katastrofa naturalna lub wojenna) i pomoc długofalowa (poprawa warunków sanitarnych czy dostęp do edukacji w krajach Afryki i Azji). Obejrzeliśmy też kilka krótkich filmów ilustrujących przykładową działalność PAH.
W trakcie spotkania można było porozmawiać z panią Ochojską, otrzymać autograf i zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie.