Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek

świetni dwaj Panowie –
Bralczyk i Ogórek.
Wojciech Młynarski

W niedzielę, 27 października 2013 r., w Dworze Artusa, mieliśmy okazję spotkać się z prof. Jerzym Bralczykiem (językoznawcą) i Michałem Ogórkiem (felietonistą), autorami książki „Kiełbasa i sznurek”. Obecność w Toruniu, tak zacnych gości, przyciągnęła tłumy toruńczyków, w tym uczniów. Nie zabrakło też gimnazjalistów z Gimnazjum nr 3, dziennikarzy z klasy humanistyczno – medialnej oraz reprezentantów biblioteki szkolnej. Ci, którzy poświęcili wieczór na zgłębienie tajników polszczyzny, na pewno tego nie żałują. Autorzy książki z humorem opowiadali, czemu służy rozmowa, zwracali uwagę na pułapki językowe jak używanie czasu przeszłego w zwrocie „Chciałbym zapytać” albo zwrotów „Zapytać z tego miejsca”. Profesor Bralczyk zaimponował zebranym erudycją i znajomością obszernych fragmentów dzieł Mickiewicza na pamięć. Zdradził, że fascynuje go fenomen narodowej epopei. Natomiast Michał Ogórek bawił zebranych informacjami dotyczącymi powstania książki oraz ubolewał nad niedbałością Polaków w stosowaniu znaków diakrytycznych: „Wpłata, wypłata” na wydrukach bankowych. Był też czas na pytania i autografy.