Narodowe Czytanie 2020 – 7 września 2020 r.

We wtorek, 7 września, zainaugurowaliśmy 9. edycję Narodowego Czytania. W tym roku była to „Balladyna” Juliusza Słowackiego,  dramat, który stał się  elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy.

Od wielu lat znajduje się też na liście lektur szkolnych, dlatego warto propagować go wśród wszystkich uczniów.  Akcja utworu toczy się w okolicach jeziora Gopło, gdzie mieszkają główne bohaterowie dzieła, Alina i Balladyna. W jeziorze zaś  mieszka królowa jeziora – Goplana i jej duszki. Właśnie tę  charakterystyczną scenę zaprezentowali nauczyciele i uczniowie społeczności SP4. Wśród czytanych fragmentów nie zabrakło pięknego monologu starej matki. W rolę tę wcieliła się pani dyrektor Izabela Ziętara. Publiczność ujęła forma spektaklu, wydarzenie zaprezentowało konwencję teatru szekspirowskiego. Mistrzowsko swe roli odegrali: Grabiec (p. Magdalena Kartanas), Goplana (p. Marzanna Grapatyn), Kirkor (p. Tomasz Grzybowski).

Tegoroczna akcja, podobnie jak poprzednie, składał się z dwóch zsynchronizowanych elementów: słowa (czytanie tekstu) i obrazu (scenki teatralne odgrywane przez uczennice z klas 8a i 8b: Martę Kubiak, Zuzannę Lubomską, Matyldę Stryszewską, Zuzannę Makowską, Martę Matys, Tamarę Bochus).

Przedsięwzięcie przygotowały: p. Maria Pawłowska, p. Magdalena Stempska, p. Magdalena Ryszewska.