Zimowe harce na śniegu – 18 stycznia 2021 r.

Zima to czas, gdy dzieci szaleją na śniegu. W tym roku mieliśmy do tego szczególną okazję, ponieważ białego puchu nie brakowało. Uczniowie klasy 1b wraz z panią Ewą Skrzypczak połączyli zabawę z badaniem właściwości lodu i śniegu. Ta nauka dostarczyła im wiele emocji,  a głównie eksperyment „śnieg z wrzątku”. Woda z wyrzucanego w powietrze wrzątku, natychmiast wyparowywała i zmieniała stan skupienia z ciekłego w gazowy. Po wodzie, przez moment, dzieci mogły obserwować chmurę pełna kryształków lodowych. Ciekawi świata pierwszoklasiści, z zainteresowaniem obserwowali zamarzające, robione przez nich, bańki mydlane. Niezwykle atrakcyjne okazało się dla nich kolorowanie wody spożywczymi barwnikami i zamrożenie jej w plastikowych kubeczkach. Zatopione w wodzie i zamarznięte sznureczki wykorzystali do zawieszenia kolorowych kawałków lodowych na drzewie, widocznym z okna klasy. Gdy mróz odpuści będą mogli obserwować kolorowe krople z topniejącego lodu.