Narodowe Czytanie „Ballady” Adama Mickiewicza – 9 września 2022 r.

9 września mieliśmy okazję uczcić kolejną edycję Narodowego Czytania. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego z okazji obchodzonego dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

Uczniom klas 4-8 zaprezentowano trzy ballady: „Powrót taty”, „Panią Twardowską” i „Świteziankę”. Przy okazji przypomniane zostały także cechy gatunku ballady, który jest wyjątkowy poprzez synkretyzm, czyli łączenie trzech rodzajów literackich: epiki (obecność narratora), dramatu (dialogi między bohaterami ballad i liryki (nastrój który buduje słowami poeta tworząc niezwykłe opisy jeziora czy otoczenia Świtezi). Podczas prezentacji wybranych utworów młodzież miała możliwość chociaż przez chwilę poczuć zaczarowany klimat, tę aurę tajemniczości, którą zapisał się w naszej literaturze Adam Mickiewicz.

Specjalnie dla uczniów w role bohaterów ballad i narratorów wcielili się pani dyrektor, wicedyrektorzy i nauczyciele. Publiczność nagrodziła oklaskami też swoje koleżanki i kolegów, którzy zaprezentowali się na scenie i przygotowali scenografię.