„Ku wolności” Narodowe Święto Niepodległości – 9 listopada 2022 r.

9 listopada świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji trzecioklasiści z 3b i 3d przygotowali inscenizację dla całej społeczności szkolnej. Program artystyczny podziwiały również rodziny naszych uczniów w myśl słów sławnego romantyka – Norwida: „Narody tracąc pamięć, tracą życie”.

Rzecz dzieje się w czasie I wojny światowej. Ojciec i jeden z synów wyrusza na front, by walczyć o wolność Ojczyzny. Pozostali członkowie rodziny, w tym trudnym dla wszystkich Polaków czasie, ukrywają poetę, który swoimi dziełami w okresie zaborów umacnia ich patriotyzm.

Symbolem wolnej Polski dla bohaterów wydarzeń staje się biały orzeł, którego pisk jest zwiastunem nadziei i wolności.
W przedstawieniu bierność i obojętność ludzi na los Ojczyzny symbolizuje kot, który dba o własną wygodę, dostatek i bezpieczeństwo.

Wiele emocji wśród widzów wywołała scena walki zaborców (trzech czarnych smoków-potworów) z Polską, którą symbolizował biały orzeł. Finalną scenę przedstawienia, czyli zwycięstwo, zaprezentowano poprzez taniec z flagami.

Wreszcie upragniona wolność zagościła w gnieździe Białego Orła.

Taniec z flagami